Működési szabályzat
Magyar Kulturális Egyesület Trier és környéke
-egyszerű magyar fordítás-
§ 1 Név, székhely, üzleti év
(1) Az egyesület az „Ungarischer Kulturverein Trier und Umgebung“ nevet viseli. (magyarul: „Magyar Kulturális Egyesület Trier és környéke“).
(2) Az egyesület székhelye Reinsfeld. Az egyesületek jegyzékébe regisztrálni kell, ezt követően a neve “e.V.” kiegészítést kapja.
(3) Az üzleti éve a naptári év
§ 2 Az egyesület célja
Az egyesület célja a kulturális kapcsolatteremtés Magyarország és Németország között; Trier és környékén élő magyarokat kulturális közösséggé formálni, lehetőséget adni nekik nem elszigetelten élni és hogy ezen jogképes egyesület keretein belül tovább ápolhassák a magyar kultúrát, hagyományt és nyelvet.
Az alapszabályzatban lefektetett cél elsősorban, hogy támogassa a magyar nyelv és kultúra ápolását a Trier és környékén élő, két vagy több nyelvű, magyar vagy német családok körében. Az egyesület szívügye a gyerekekkel játékosan megszerettetni a magyar nyelvet és kultúrát.
Az egyesület elsődleges tevékenységei:
1. A magyar kultúra és nyelv ápolása és átadása
-
a. Hagyományőrző, kulturális ünnepek és nemzeti megemlékezések szervezése
-
b. A magyar kultúra hagyományőrző népszokásainak bemutatása és ápolása mind magyar mind német nyelven rendezvények szervezése által.
-
c. Tánc- és zenei csoport létrehozása és fenntartása
-
d. Iskolai tanulócsoportok létrehozása gyerekeknek és fiataloknak magyar nyelvből mint második anyanyelv vagy családnyelv
2. Közös munka más magyar csoportok honi egyesületeivel és a helyi lakossággal
§ 3 Közhasznúság
-
Az egyesület kizárólagosan és közvetlenül közhasznú célokat követ az adózási rendelet „Adókedvezményes célok” szakaszának értelmében.
-
Az egyesület közérdekűen tevékenykedik, önös gazdasági érdekeket elsősorban nem követ.
-
Az egyesület anyagi eszközeit csak az alapszabályzati célokra fordíthatja. A tagok tevékenységükért, amelyet egyesületi tagokként folytatnak, nem részesülnek támogatásban az egyesület anyagi eszközeiből.
-
Egy személy sem részesülhet előnyben, akár tag, akár nem tag, aránytalanul magas megbízási díjak vagy olyan kiadások által, amelyek idegenek az egyesület céljaitól.
-
Azok a személyes költségeket, melyek az egyesületi tevékenységek során keletkeznek, az elnökség határozata értelmében az egyesület átvállalhatja. A tagok költségtérítési igénye nem állhat fenn az elnökség határozata nélkül.
-
A szövetség a tevékenységét tagdíjakból, belépőkből, adományokból, tárgyi adományokból, egyesületen kívűliek számára nyújtott programokból, kormányzati és önkormányzati támogatásokból és egyéb bevételekből finanszírozza.
-
Az egyesület pártpolitikai és vallási szempontból semleges, és tartózkodik minden politikai, vallási és faji megkülönböztetéstől.
§ 4 Egyesületi tagság
-
Az egyesület tagságot bármely természetes vagy cselekvőképes, valamint bármely jogi személy megszerezheti, aki elfogadja az egyesület céljait és működési szabályzatát, és ha szükséges, fizeti az éves tagdíjat.
-
A tagsági kérelmet írásban kell benyújtani az elnökséghez. Ők döntenek a felvételről. A kérelmezőt írásban értesítik a felvételről vagy a belépés megtagadásáról. A belépés megtagadása nem megtámadható. Az elnökségnek nem szükséges indokolnia a döntést. Az egyesülethez való csatlakozással az új tag elfogadja a aktuális érvényben lévő tagdíjszabályozást.
-
Az egyesület tiszteletbeli tagja egy olyan természetes személy, aki különleges módon (eszmei vagy materiális) támogatja az egyesület munkáját. A tiszteletbeli tag szavazati joggal rendelkezik, de nem fizet tagdíjat. A tiszteletbeli tagságot a taggyűlés az elnökség javaslatára ítéli oda
§ 5 Az egyesületi tagság megszűnése
-
A tagság kilépéssel, halállal, kizárással vagy az egyesület felbomlásával szűnik meg.
-
A tagságot a naptári év vége előtt minimum egy hónappal írásban kell felmondani.
-
Kizárás
-
Az egyesület kizárhat tagokat, ha azok a működési szabályzat ellen vétenek vagy a második felszólításra sem fizetik be az egyesületi tagdíjat. A kizárásról az elnökség dönt, az érintett tagot a döntésről az elnökség írásban kell értesítse. A tagnak lehetőséget kell biztosítani a védekezésre a kizárási határozat megszűnése előtt.
-
Az elnökség kizáró határozata ellen a kiértesítést követő négy héten belül fellebbezhet. A fellebbezést az elnökséghez kell benyújtani. A fellebbezésről a következő taggyűlés határoz a jelenlévők egyszerű többségi szavazatával. Egy tag kizárása az elnökség határozatával, fellebbezés esetén a tagsági gyűlés határozatával lép jogerőre.
-
-
Az egyesület feloszlása esetén a tagokat írásban kell értesíteni.
§ 6 Az egyesület szervei
Az egyesület szervei az elnökség és a tagsági gyűlés.
§ 7 Tagsági gyűlés
-
Általános taggyűlés
-
Az általános taggyűlés évente legalább egyszer, általában a tárgyév első felében kell összehívnia az elnökségnek.
-
A tagokat e-mailben két héttel a taggyűlés előtt kell kiértesíteni. A két hetet a meghívó kiküldését követő naptól kell számolni.
-
A taggyűlés napirendi pontjait a meghívóban ismertetni kell.
-
Az elnökség összehívhat egy rendkívüli tagsági gyűlést, ha az egyesület érdeke megkívánja. Rendkívüli taggyűlést kell összehívnia az elnökségnek, ha az egyesületi tagok a egyharmada írásban igényt nyújt be az elnökség felé az összehívás céljának és okának megnevezésével. A rendkívüli taggyűlésre az általános taggyűlés előírásai vonatkoznak.
-
-
A taggyűlésen minden felnőttkorú egyesületi tagnak egy szavazata van.
-
A tagsági gyűlés határoz:
-
az elnökség és a pénzügyi ellenőrök beszámolóinak elfogadásáról és felülvizsgálatáról.
-
az elnökség felmentéséről;
-
a tagsági díj mértékéről és esedékességéről;
-
az elnökség megválasztásáról és leváltásáról
-
a pénzügyi ellenőrök megválasztásáról és leváltásáról
-
a tiszteletbeli tagok kinevezéséről
-
a működési szabályzat módosításairól és az egyesület feloszlatásáró
-
az elnökség egy tagságot megszüntető határozata ellen benyújtott fellebbezéssel kapcsolatos döntésről
Mindemellett minden egyes egyesületi tag jogosult az egyesület munkájára vonatkozó javaslatok megfogalmazására a tagsági gyűlés keretein belül, valamint az egyesület tevékenységeivel kapcsolatos megjegyzések vagy vélemények kifejtésére.
-
Határozathozatal:
-
Minden szabályszerűen összehívott tagsági gyűlés határozatképes a résztvevők létszámától függetlenül.
-
Amennyiben ezen működési szabályzat másként nem rendelkezik, a taggyűlés választások alkalmával és szavazásokkor a leadott érvényes szavazatok egyszerű többségével dönt. Szavazategyenlőség esetén a kérelmet elutasítottnak kell tekinteni.
-
Az elnökség tagjainak megválasztása írásban és titkosan történik. Nyílt szavazás is lehetséges, ha ez ellen egyetlen résztvevő tag sem tiltakozik. Egyéb esetben a gyűlésvezető határozza meg a szavazás típusát.
-
A taggyűlés határozatairól egy jegyzőkönyvet kell vezetni német nyelven.Ezt a gyűlésvezető és a jegyzőkönyvvezető aláírásával kell ellátni.
§ 8 Elnökség
-
Az elnökség tagjai:
-
legalább kettő, legfeljebb öt személyből álló “központi” elnökség a Polgári Törvénykönyv értelmében. Minden egyes “központi” elnökségi tag önálló képviseleti joggal rendelkezik. A “központi” elnökség létszámáról a taggyűlés az elnökség megválasztásakor határoz. A belső feladatmegosztásról az elnökség maga ügyrendjében dönt, amit a taggyűlésen ismertetni kell.
-
további “szakmai” elnökségi tagok, képviseleti jog nélkül, akiket a “központi” elnökség nevez ki és bocsájt el. A szakmai elnökség létszámáról, a feladatkörükről és a hivatali idejükről a “ központi” elnökség dönt. A szakmai elnökség kinevezését a taggyűlés hagyja jóvá. A taggyűlés a “szakmai” elnökség kinevezését bármikor visszavonhatja.
-
A központi elnökség az egyesület minden ügyében illetékes, kivéve ha ezt a jogot a taggyűlés nem tartja fenn.A központi elnökség feladatai:
-
-
Az egyesület képviselete a nyilvánosság és a média előtt.
-
Az egyesület aktuális ügyeinek kezelése.
-
A taggyűlés előkészítése és összehívása.
-
A taggyűlés határozatainak végrehajtása.
-
Szabályszerű könyvvitel, éves beszámoló és költségvetés-tervezet készítése
-
Az egyesület vagyonának kezelése
-
Határozat a tagok felvételéről.
-
-
Elnökségi ülések évente kétszer kerülnek megrendezésre. Az elnökségi ülés meghívóját az elnök vagy az ő helyettese írásban küldi ki legalább 14 naptári nappal az eseményt megelőzően.
-
Az elnökség határozatképes, ha a tagok létszámának a fele, de legalább két elnökségi tag megjelenik a szabályosan összehívott ülésre. A határozatokat egyszerű többségi szavazással hozzák. Azok a tagok, akik nem tudnak résztvenni az ülésen, előzetesen, a napirendi pontok alapján írásban adhatják le szavazataikat az elnöknél.
-
Az elnökséget a taggyűlés választja meg három éves hivatali időre. Az elnökség a működési szabályzatnak megfelelően az új elnökség megválasztásáig marad hivatalban. Elnökségi tag csak egyesületi tag lehet. Az elnökség leválasztása taggyűlésen lehetséges. Ehhez a megjelenő, szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes többségi szavazata szükséges.
-
Ha egy elnökségi hely a választási időszakon belül megüresedik, a hivatalban maradó elnökségi tagok választanak új tagot maguk közé. Az új elnökségi tagot azonnal regisztrálni kell a cégbíróságnál a következő taggyűlésig.
-
Az egyesületből való kilépéssel megszűnik az elnökségi hivatal is.
§ 9 Pénzügyi vezetés és ellenőrzés
-
A pénzügyi vezetést a “központi” elnökség végzi.
-
A taggyűlés az elnökség megválasztásával egyidőben két pénzügyi ellenőrt is választ az elnökség hivatali idejével megegyező időszakra. Az ő feladatuk legalább évente egyszer a megelőző évet könyvelési szempontok alapján ellenőrizni és az ellenőrzésről készült éves pénzügyi beszámolót írásban elkészíteni, és a taggyűlés elé terjeszteni.
§ 10 Működési szabályzat módosítása
-
A működési szabályzat módosításához a taggyűlésen résztvevő tagok kétharmados szavazati többsége szükséges. A működési szabályzat módosításáról csak abban az esetben lehet szavazni, ha erről a napirendi pontról a taggyűlésről szóló meghívóban előzetesen értesítve lettek a tagok.
-
Azon módosításokat, amelyeket valamely felügyeleti szerv, a bíróság vagy az adóhivatal formális okokból megkövetel, a vezetőség önállóan végrehajthatja. Ezekről a működési szabályzati módosításokról minden egyesületi tagot haladéktalanul írásban kell értesíteni.
§ 11 Tagdíj
-
Az egyesület minden egyes tagja - a tiszteletbeli tagok kivételével - a taggyűlés határozatának megfelelően tagdíjat fizet.
-
Az összeget a számla kiállítása után az egyesület bankszámlájára kell utalni.
§ 12 Az egyesület feloszlása és rendelkezés az egyesület vagyonáról
-
A taggyűlésen résztvevő tagok kétharmados szavazati többsége szükséges az egyesület feloszlatásához. Az egyesület feloszlatása csak kellő időben meghírdetett és egy ilyen célból összehívott tagsági gyűlésen lehetséges.
-
Az egyesület feloszlása esetén vagy az “adókedvezményes célok” megszűnésével az egyesület vagyona Trier városára száll, melyet közvetlen és kizárólagosan a nemzetközi gondolkodásmód, a kultúra minden területének elfogadására és népek békés együttélésének szellemében használhat fel.
§ 13 Hatálybalépés
A működési szabályzat a döntéshozatal napján lép életbe.
2018.05.31.